“Dëmtohen kolonat kryesore”/ Shikoni pasojat e tërmetit në fshatin turistik të Golemit (FOTO)

Tërmeti i së martës shkaktoi 51 vktima dhe 900 të plagosur. Lëkundjet e tërmetit, të njohura si pasgoditje vijojnë ende. Lëkundja e fundit u shënua rreth orës 13:00 të mesditës së sotme me magnitudë 4.0 të shkallës rihter.

***

Jo vetëm viktima, por dëme të pafundme materiale janë shkaktuar nga lëkundja sizmike e së martës. Pallate e banesa janë shembur, të cilat morën jetë njerëzish. Disa banesa dhe pallate janë të pabanueshme pasi kanë pësuar krisje, të çara dhe dëmtime në kolonat kryesore në katet e para, gjë e cila ka bërë banorët ti braktisin.

LEXO EDHE  "SHBA kërkon ndryshim kursi"/ Salianji: Marrëveshja, fitoi Basha

Në media disa prej tyre deklarojnë se shteti nuk iu vjen në ndihmë, as nuk ua ka hedhur sytë ende, por sërish presin. Ndër pallatet e dëmtuara është edhe ky që shihni në pamjet më poshtë, të siguruara nga Boldnews.al.

Pallati i dëmtuar ndodhet në një fshat turistik të Golemit. Kolonat e katit të parë duket që janë gati të thyera, dhe rrezikohet shembja e pallatit. Shikoni foto më poshtë.