Kurti: Jemi më afër me PS-në, por ja çfarë na ndan me Ramën…

Albin Kurti, kreu i Vetëvendosjes, tha se gjithmonë ka pasur debate të forta me Kryeministrin Edi Rama. Ai tha se ka mospajtime dhe kritika me Ramën, por nuk janë tensione mes Kosovës dhe Shqipërisë.

“Shpreh pakënaqësinë time lidhur me keqpërdorimin që i bëhet kritikave dhe mospajtimeve mes meje dhe Ramës, dhe këto keqinterpretime bëhen nga ata që nuk duan bashkimin mes Shqipërisë dhe Kosovës”, tha Kurti në emisionin Open.

LEXO EDHE  COVID/ Paralajmëron ish-ministri Beqaj: Në vjeshtë, situata më e rrezikshme!

Ai tha se jemi afër me socialistët, madje jemi bashkë në Internacionalen Socialiste , por deri para dy vitesh nuk ishte kjo ideja e ndryshimit të kufijve dhe shkëmbimit të territoreve.

“Kemi afërsi me PS-në, por dega jonë në Shqipëri, nuk është as pozitë dhe as opozitë. Unë nuk jam Bojken Abazi as Enis Sulstarova, ata drejtojnë degën e Shqipërisë dhe mund t’a pyesni atë”, tha Kurti.