Mini-Shengeni, Haradinaj: Po rritet ndikimi rus e kinez në Rajon

Kryeministri i Kosovës, në largim, Ramush Haradinaj, kritikoi me tone të ashpra planin për Mini-shengenin Ballkanik.

Ai e konsideron nismën e Shqipërisë, Maqedonisë së Veriut dhe Serbisë një rritje të ndikimit rus dhe kinez në rajon.

“Mini-shengeni, ku po na fton Vuçiçi, Rama dhe Zaevi, është zgjerim i ndikimit rus dhe kinez në Ballkan. Nuk është në interes të Kosovës dhe as i Evropës. Rusia dhe Kina janë të instaluara në të gjitha aspektet në Beograd. Kjo influencë e instaluar në Beograd, zgjerohet edhe në vendet tona”, tha Haradinaj.

LEXO EDHE  “E mbanin ata të PS-së”, Salianji: Alizoti s’kishte as 3 mijë lekë në xhep, ju tregoj si erdhi në PD që të bëjë...