Juncker operohet, ja si është gjendja e ish-kreut të KE

Presidenti i Komisionit Europian, Jean-Claude Juncker ka dalë nga kujdesi intensiv një ditë pasi u operua për trajtimin e një aneurizme, deklaroi zëdhënësja i tij Mina Andreeva.

“Operacioni i djeshëm shkoi mirë,” u tha Andreeva gazetarëve në Bruksel.

”Juncker, 64 vjeç, tani do të ketë kohë të shërohet dhe kthimi i tij në detyrë do të varet nga gjendja e tij”, shtoi ajo.

Një aneurizëm është një fryrje e një ene gjaku që mund të shpërthejë, duke çuar në gjakderdhje të pakontrolluar.

Në disa pjesë të trupit mund të jetë veçanërisht vdekjeprurëse.

Mandati i Juncker duhet të kishte mbaruar më 31 tetor, por ai vazhdoi të plotësojë rolin e kujdestarit për shkak të një vonese në miratimin e një presidenti të ri, gjë për të cilën u caktua gjermania Ursula von der Leyen.

LEXO EDHE  Arabi/ Shpërthen pika e karburantit, pamjet e frikshme nga këndvështrime të ndryshme (VIDEO)

Juncker ka pasur edhe probleme të mëparshme shëndetësore. Në muajin gusht ai u detyrua të ulet në një samit të G7 në Francë pasi pati probleme me tëmthin, gjë për të cilën u fut në një operacion urgjent.

Ish-kryeministri i Luksemburgut vuan nga dhimbje në nervin shiatik, trashëgimi e një aksidenti të rëndë automobilistik në vitin 1989 që e la atë në gjendje kome për dy javë.