“Meta e po***i datën e zgjedhjeve”/ Shpërthen Rama në Kuvend: Të isha siç thotë fallxhorja i kisha larë duart me…(VIDEO)

Në fjalën e tij kundër zhdekretimit të datës së zgjedhjeve dhe akuzave ndaj Presidentit lidhur me këtë çështje, kreu i qeverisë, Edi Rama nuk ka nguruar t’i numërojë Metës të giitha gabimet apo shkeljet.

Por, duke shkuar përtej kësaj ai ka imagjinuar edhe një skenar tjetër se si do të ishte akoma më mirë për të personalisht dhe PS në përgjithësi nëse ai të pranonte zhdekretimin e Metës dhe të lante duar me shqiptarët.

Pjesë nga fjala e Ramës

Ndërkohë që Rama vazhdonte fjalën, deputetët e opozitës së re, Lefter Maliqi dhe Kujtim Gjuzi kanë temtuar ta ndërpresin disa herë, duke i këkruar llogari: ‘Ore pse e votove’! Ëshë  koha për fushatë dhe zgjedhje më 30 qershor. Këto janë zgjedhje vendore dhe PS qeverisë thuajse 75% të territorit dhe thuajse të gjitha bashkitë kryesore. Shumica jonë parlamentare është solide dhe mbështetja e saj për mua dhe qeverinë është e palëkundshme. Sigurisht qeveria ka 1001 probleme. Por, nga ky tension i kot goditet ekonoma, turizma dhe jeta sociale. Për çfarë më duhet mua personalisht meqë shumëkush me drejtohet perosnalisht? Një dhimbje jo e vogël koke, kur s’kam asjë lloj interesi të ngushtë pragmatist të kthehem në pengesë për qetësimin e kësja situate dhe asnjë pengesë në rrugën e qeverisjes edhe sikur të shtyhet zgjedhjet perjetësisht. Po të isha i interesur, për rehatin dhe karrigen time, unë do isha i pari që do hidhesha përpjetë nga gëzimi që Presidenti i Repulikës lëshoi një re kaq të madhe mbi datën e zgjedhjeve. E quaja një shpërthim gjenialiteti politik dhe laja duat me procesin zgjedhorë duke thënë ‘ Brvao zoti president dhe punë e madhe se në nisëm fushatën me firmën tuaj, po ju na e hoqët dhimbjen e kokës…këtu jemi i bëjmë zgjehdjet kur të bien të të tërë dakort’. Ose ia lija fajin presidnetit dhe thoja ‘Jazëk të qoftë zoti President dhe ngrija duat para shqiptarëve: u zhduk data e zgjedhjeve dhe dilja i larë e i pafajshëm para shqiptarëve’.

LEXO EDHE  Meta: Liberalizimi i vizave për Kosovën mëse i merituar

Sikur të isha sic dal tek filxhani i fallxhores do shpëtoja edhe unë bashkë me PS nga zgjedhje të tjera. Dhe mund të thonim: S’duam zgjedhje vendore dhe as zgjedhje të përgjithshmë se kemi informcion për sulm bërthamorë’. Por, shtetet demokratike kanë kushtetuta dhe ligje dhe nuk funksionojnë përvec se me parimin e barazisë së të gjithëve para ligit. Dhe nuk mund ti imponohemi një populli të tërë për hesap të njërit apo tjetrit. Sot hidhet një grup, nesër një tjetër dhe kështu alla shqiptarçe ky vit i mbrapsht kadrejan do të kthehej në një dekadë të mbrapsh.

LEXO EDHERama shpërthen në akuza personale ndaj Metës: U burrërua pas skandaleve. Është mësuar të tundojë Zotin, edhe mbret po ta bësh…

LEXO EDHEKu fle lepuri? Rama zbulon ‘shkakun’: Arsyet pse Meta i shtyu zgjedhjet

LEXO EDHE: Rama: Nuk jam penduar që votova Metën si President