Protesta e opozitës, ja ku do të jetë Edi Rama në 2 qershor…

Opozita e bashkuar ka njoftuar zhvillimin e një proteste kombëtare më 2 qershor. Protesta do të mbahet pasditen e së dielës (ora 19:00) në bulevardin “Dëshmorët e Kombit”, përballë godinës së Kryeministrisë.

Kjo do të jetë protesta e 7 kombëtare e opozitës së bashkuar që prej 16 shkurtit, ndërsa kërkesa mbetet e njëjta: Rama ik.

Opozita kërkon largimin e Edi Ramës nga posti i kryeministrit dhe krijimin e një qeverie tranzitore që do të përgatisë zgjedhjet e parakohshme parlamentare.

Në të gjitha protestat e zhvilluara deri më tani, Edi Rama ka preferuar të mos qëndrojë në zyrë, pavarësisht se edhe vetë opozita ka zgjedhur zhvillimin e protestave në fundjavë, të shtunave ose të dielave.

LEXO EDHE  Berat, tre mësues me koronavirus, probleme edhe në burg

Këtë rradhë, sërisht Rama ka zgjedhur të mos jetë jo vetëm në zyrën e tij, por as në Tiranë.

Mësohet se kryeministri ka zgjedhur të kalojë të dielën në Lezhë, ku do të prezantojë kandidatin e Rilindjes për kryebashkiak, Pjerin Ndreu.

Kështu një ditë pas çeljes së fushatës për zgjedhjet vendore të 30 qershorit, Rama do të shkojë drejt Lezhës, duke zgjedhur Ndreun si kandidatin e parë të Rilindjes që do të prezantojë.