Protesta e opozitës, Rama bën tërheqjen e parë…

Mijëra qytetarë protestuan dje për rreth 3 orë në bulevardin “Dëshmorët e Kombit” duke kërkuar largimin e Edi Ramës nga posti i kryeministrit.

“Rama ik” ishte kryefjala e protestës së djeshme, ndërsa opozita njoftoi mbajtjen e protestës së rradhës më 31 maj.

Po në këtë datë Partia Socialiste kishte njoftuar hapjen e fushatës për zgjedhjet e 30 qershorit, proces në të cilin opozita e bashkuar nuk ka marrë dhe nuk do të marrë pjesë, ndërsa ka paralajmëruar se do të bllokojë zgjedhjet.

LEXO EDHE  Pezullohen 5 punonjësit e burgut të Rrogozhinës, ja për çfarë dyshohen

Por sot përmes letrës së 5-të publike drejtuar kreut demokrat, Lulzim Basha, kryeministri Rama, njëherazi edhe kryetar i PS-së, ndër të tjera shkruan shtyrjen e ditës së çeljes së fushatës nga Rilindasit.

“Meqë lajmëruat grumbullimin e radhës në 31 maj, shtabi ynë elektoral vendosi ta spostojë në 1 qershor mitingun e çeljes zyrtare të fushatës – kollaj, nuk ishte një datë si ajo zgjedhjeve që s’e kemi ne në dorë”, shkruan Rama në mbyllje të letrës së tij.