Deklarata e CDU/CSU për krizën në Shqipëri/ Basha: Mirëpresim angazhimin e Gjermanisë për…

Kreu demokrat Lulzim Basha ka reaguar pas deklaratës së CDU/CSU lidhur me krizën politike në Shqipëri. Ndër të tjera në deklaratë i kërkohet palëve politike që të ulen në dialog, ndërsa hidhet idea e shtyrjes së datës së zgjedhjeve.

“Mirënjohje Gjermanisë mike dhe mbështetëse të Shqipërisë, për vëmendjen dhe shqetësimin ndaj problemeve që kanë penguar integrimin europian, si mungesa e zgjedhjeve të lira dhe të ndershme, lidhjet e politikës me krimin, mungesa e luftës ndaj krimit dhe korrupsionit.

LEXO EDHE  Mijëra pa shtëpi, Veliaj qindra milionë lekë shpërblim për vartësit: Punuat mirë pas tërmetit

Në emër të PD dhe të Opozitës së Bashkuar konfirmoj gatishmërinë tonë për zgjedhje të lira dhe të ndershme dhe mirëpres angazhimin e Gjermanisë mike për zgjidhjen e kësaj krize dhe hapjen e rrugës europiane të Shqipërisë”, thuhet në reagimin e Bashës.