E shtunë, Nentor 28, 2020
Etiketimet Kriza

Etiketim: kriza

Shqiptarët populli më kursimtar në rajon

Shqiptarët janë populli më kursimtar në Ballkanin Perëndimor. Të dhënat krahasuese nga Fondi Monetar Ndërkombëtar (FMN) tregojnë se në fund të vitit të kaluar...

Rriten me 34% bizneset e mbyllura në maj-tetor/ Ja qytetet e...

Pasoja që Covid-19 ka sjellë në ekonomi po ndihen më shumë te bizneset e vogla, që po detyrohen të mbyllin aktivitetin. Të dhënat nga Drejtoria...

Rënia 6.4% më 2020/ Instituti i Vjenës jep parashikimin për ekonominë...

Sipas parashikimeve të reja të lëshuara së fundmi nga Instituti i Vjenës për Studime Ekonomike Ndërkombëtare rimëkëmbja e ekonomive të Evropës Lindore ku bën...

Pushuesit vendas nuk i zëvendësuan dot të huajt, turizmi përgjysmohet, Veriu...

Kufizimet për shkak të situatës së COVID-19 bënë që Shqipëria të përjetonte një turizëm të dobët në sezonin veror me gati përgjysmim të tij. Të...

Pandemia/84% e bizneseve deklarojnë se janë prekur nga kriza, ja kur...

84% e bizneseve shqiptare deklarojnë se janë prekur nga kriza e pandemisë. Banka e Shqipërisë ka kryer dy anketa për efektet e Covid-19 në aktivitetin...

Kriza e Ballkanit/ KE: Në Shqipëri u prekën më shumë të...

Shpërthimi i COVID-19 dhe masat për të kontrolluar përhapjen e tij kanë ndikuar rëndë në ecurinë ekonomike në tremujorin e dytë të vitit 2020...

Kriza/ FMN: Shqipëria do të arrijë nivelin ekonomik të vitit 2019...

Pandemia e Covid -19 e ka çuar ekonominë pas në nivelin e vitit 2018. Sipas të dhënave nga databaza e Fondit Monetar Ndërkombëtar (FMN)...

Kriza e koronavirusit, të ardhurat në buxhet bien me 290 milionë...

Me të ardhurat që kanë rënë me 10.3% për 9 mujorin, në krahasim me të njëjtën periudhë të një viti më parë, nga -3%...

Bankat presin që kriza të prekë ndjeshëm fitimet edhe vitin e...

Bankat parashikojnë që efektet e pandemisë të japin një ndikim të ndjeshëm në rezultatin financiar të sektorit edhe për vitin e ardhshëm. Mbështetur në komunikimin...

Denaj: Borxhi publik, 80.3 % të GDP, nuk kemi krizë

Ministrja e Financave dhe Ekonomisë, Anila Denaj, diskutoi për parashikimet e fundit për ekonominë dhe situatës në recension për shkak të pandemisë apo pasojave...

Bizneset e falimentuara: 80% po mbyllen nga Covid-19 dhe kriza

Në 4 muaj, rreth 2800 biznese kanë kaluar në status pasiv. Bazuar në listën e përditësuar të Tatimeve për subjektet që kalojnë me status...

Ekonomia në botën e çudirave/ Kriza më e thellë në Shqipëri...

Shifrat e para zyrtare po japin përmasat reale të pasojave të pandemisë. INSTAT raportoi se ekonomia ra me 10.2% në tremujorin e dytë të...

Kriza/ Bizneseve u bien shitjet dhe fitimet me rreth 70% në...

Të gjitha bizneset kanë raportuar rënie të shitjeve dhe fitimeve me gati 70% në 6 mujorin e parë të këtij viti, sipas tabelave të...
WhatsApp DENONCO