VIDEO/ Diamanti i Milanit, një vrapim i frikshëm për të shmangur golin

Një tjetër dëshmi e cilësisë dhe vendosmërisë ajo e Sandro Tonalit sot ndaj Venezias. Në stadiumin Pier Luigi Penzo, performanca e klasës 2000 kontribuoi shumë në suksesin e madh të Milanit të tij. Një 0-3 e pastër, në të cilën Tonali bëri një punë të shkëlqyer në të dyja fazat e lojës.

I pranishëm në çdo fushë të fushës, Sandro ishte i paçmuar kur duhej të ngrihej, por edhe kur duhej të luftohej dhe të djersiste në duelet me kundërshtarët. Shumë keq për kartonin e verdhë të marrë në pjesën e dytë, por kjo tregon se sa themeltar është Tonali edhe në fazën e mbrojtjes.

Një episod në veçanti i çmendi tifozët kuqezi. Në minutën e 24-të të pjesës së parë, “sprinteri” David Okereke shkoi në një bastisje drejt portës. Sandro Tonali, dukshëm në disavantazh në garë, e rikuperoi atë duke ia rrëmbyer topin nga këmbët.

LEXO EDHE  Serie A/ Juventus mposht lehtësisht Udinesen

Një ndërhyrje e cila pa mesfushorin kuqezi të shpëtojë topin duke e shtyrë të sigurt drejt Mike Maignan.

Portieri francez më pas e largoi. Por duke parë mbrapa aksionin, gara dhe rikuperimi i Sandro-s është absolutisht i jashtëzakonshëm. Ai pengoi një rrezik të vërtetë me guxim dhe shpejtësi.

Sezonin e kaluar të Tonalit u tha mbi të gjitha se ai ishte një lojtar shumë i ngadaltë dhe i rëndë.

Defekte që duket se janë zhdukur, apo që ndoshta nuk kanë ekzistuar kurrë te mesfushori i ri. Thjesht, duhej të kishe durim dhe të prisje rritjen natyrale të një djali që në një moshë kaq të re kërcen shpejt në një top klub, që është kryesisht ekipi i tij i preferuar.