VIDEO/ Escobar në zyrën e Bashës, e shoqëron Yuri Kim

Zëvendës Ndihmës Sekretari i Shtetit i SHBA-së, për Çështjet Europiane dhe Euroaziatike dhe i Dërguari i Posaçëm për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar viziton sot Tiranën.

Rreth orës 11:55 , ai ka mbërritur në selinë e partisë Demokratike i shoqëruar nga ambasadorja amerikane në Tiranë Yuri Kim. Escobar do të takohet me kreun demokrat Lulzim Basha. Në takim janë edhe 4 nënkryetarët e PD-së dhe Sekretari i Përgjithshëm i partisë, Gazment Bardhi.

Rreth orës 15:00 ai do të takohet me ministren e Jashtme, Olta Xhaçka, ndërsa në orën 17:00,  zyrtari amerikan do të zhvillojë edhe një takim me kryeministrin Edi Rama, pa praninë e mediave.