I trembet PS paralajmërimeve për “non grata”? Taulant Balla: Kemi vendosur standard në politikë

Kreu i grupit parlamentar të Partisë Socialiste Taulant Balla, ka folur në lidhje me paralajmërimet e administratës Biden për shpalljen “non grata” të politikanëve të korruptuar. I pyetur nga gazetarët nëse PS u trembet këtyre sanksioneve, Balla u shpreh se PS jo vetëm e përshëndet këtë nismë, por sipas tij, ka vendosur një standard të pamohueshëm në politikë.

“Unë e kam përshëndetur sot në Kuvendin e Shqipërisë vendimet e thesarit të SHBA për të vendosur sanksione financiare ndaj elementëve që destabilizojnë paqen në Ballkan. Ajo e djeshmja lidhet edhe me financime të partive të ndryshme politike në fushata elektorale dhe trafiqe. Në këtë këndvështrim mendoj se ajo që buron nga strategjia kundër korrupsionit është vijimi i administratës së mëparshme. Partia Socialiste jo vetëm e përshëndet. PS ka vendosur një standard të pamohueshëm në politikë. PS ka hequr mbështetjen dhe do vazhdojë të heqë mbështetjen kudo”, tha Balla për gazetarët jashtë ambineteve të parlamentit.

Vizita e zyrtarit të lartë amerikan Gabriel Escobar përkon dy ditë para zhvillimit të Kuvendit Kombëtar të 11 Dhjetorit. I pyetur nëse vizita e zyrtarit amerikan ka lidhje me këtë zhvillim, ai tha se vizita e Escobar në Tiranë është në kuadrin e një turi që ai po zhvillon në Ballkan.

“Unë mendoj që vizita e Escobar ka shumë kontekste. Është një vizitë edhe e planifikuar. Ajo që ka rëndësi është që marrëdhëniet mes Shqipërisë dhe SHBA sot janë në nivelin më të mirë me një shkëmbim vizitash. Ne kemi propozuar gjatë vizitës në Uashington përfshirjen e Shqipërisë në dhomën e tregtisë në kuadër të biznesit amerikan. PD ka pasur propozimet e veta për një sërë çështjesh. Ky sesion ka qenë për ratifikim marrëveshjesh. Nuk dua të komentoj aspak. Jam i parimit që çështjet e një partie janë të asaj partie. Puna në Kuvendin e Shqipërisë është mes shumicës dhe pakicës për çështje të rëndësishme. Ka çështje ku jemi dakord”, tha Balla.

LEXO EDHE  Luan Hoti: Berisha dhe familja e tij të përfshirë në korrupsion, po nxjerrim PD nga gremina

Në lidhje me ngritjen e komisionit për çështjet zgjedhore, Balla deklaroi se është mbyllur pothuajse 95% e punës për përcaktimin e punës së komisionit.

“S’ka të bëjë me çështjet e brendshme të PD sepse ajo e ka grupin e saj parlamentar që funksionon në mënyrë shumë institucionale. PD ka një agjendë të cilën e ndjek në aspektin e punës së saj. Një çështje që ka të bëjë me objektin e komisionit të reformës zgjedhore kërkon një punë sqimëtare nga ana e atyre që janë ngarkuar për ta bërë këtë punë. Në këtë këndvështrim mendoj se e kemi mbyllur 90-95% për përcaktimin e punës së komisionit. Është çështje që kërkon më shumë kohë për t’u konsultuar mes palëve”, u shpreh.