Ku do të shpenzohet borxhi 650 milionë euro? Ja ç’thotë Ibrahimaj

Ministrja e Financave dhe Ekonomisë, Delina Ibrahimaj, u pyet sot gjatë një konference për mediat se ku do të shpenzohet borxhi i marrë me vlerë 650 milionë euro.

Në përgjigjen e saj, Ibrahimaj tha se fondi do të shpenzohen në sektorë ku qeveria ka vendosu si prioritet, siç janë: shëndetësia, bujqësia, arsimi etj.

“Eurobondi do të shkojë për të financuar nevojat e buxhetit për vitin 2021-2022, pjesa më e madhe e nevojave do të përdoret për vitin 2022.

LEXO EDHE  Skandal në Berat/ 3 të mitura shfrytëzohen seksualisht nga një grua

Nevoja për daljet në tregjet e huaja bëhet intensive. Ne vendosëm të dalim tani për të siguruar norma interesa më të ulëta, buxhete buxhetori do të përdoret për projektet e qeverisë që ne kemi marrë, me nevojat për mbështetjet për Shëndetësi, Bujqësia, arsimi. Do të përdoret për nevojat themelore që ka qeveria”, u shpreh Delina Ibrahimaj.