Champions/ Inter fiton në “Giuseppe Meazza” dhe merr kreun e grupit

Foto:AFP

Inter ka marrë një fitore me shumë vlerë sot ndaj Shakhtarit. Zikaltërit mundën me rezultatin 2-0 Shakhtarin duke marrë kështu dhe kreun e grupit D. Edin Dzeko ishte autori i dy golave të shpejtë duke i dhënë Inter-it tre pikë me vlerë.

Ndeshja ishte me shumë raste dhe emocione por zikaltërit bënë atë që duhej të bënin.  Në fund 3 pikë të merituara për Interin që me 10 pikë pret vetëm ndeshjen tjetër ndërmjet Sherifit dhe Real Madrid për të festuar kualifikimin pas 10 vitesh në 1/16-t e Championsit.

LEXO EDHE  Partizani agresiv në merkato, në janar planifikohet rikthimi i bujshëm

Në sfidën tjetër të Grupit C, Ajaxi konfirmon ecurinë perfekte me 5 fitore radhazi. Rezultate të jashtëzakonshme për “harkëtarët” që janë kualifikuar më pare por sot fituan sërish me përmbysje ndaj Besiktasit. Mendoi sërish bomberi i skuadrës, Haller që me një dopietë i dha fitoren 2-1 Ajaxit në transfertë.

Situata në grupin D: