FOTO+VIDEO/ Kundër “green pass”, nga Shqipëria deri në Irlandë, mijëra qytetarë në protesta

Europa duket se po përballet me një tjetër valë të Covid-19, ndërsa varianti delta i koronavirusit ka shtuar numrin e rasteve të personave të prekur. Si pasojë, disa nga Qeveritë europiane kanë ashpërsuar masat dhe po vendosin rregulla të reja, një prej të cilave është paraqitja e “green pass”, pasaportës së vaksinimit, për të hyrë në ambiente të mbyllura, përfshi edhe baret dhe restorantet.

Kjo ka nxitur reagimin e shumë qytetarëve në qytete të ndryshme të vendeve europiane. Protesta të tilla ka pasur edhe në Tiranë në sheshin kryesor ku vazhdimisht janë mbledhur qytetarë edhe pse në numër tepër të konsiderueshëm për të kundërshtuar vaksinimin e detyruar dhe certifikatën e vaksinimit.

Austria të Premten njoftoi një bllokim të pjesshëm mbarëkombëtar – kufizimet më dramatike në Evropën Perëndimore prej muajsh. Kombet e tjera në kontinent kanë përdorur kufizime më pak të rënda, duke zgjedhur shpesh të ndalojnë njerëzit e pavaksinuar nga vende si restorantet dhe baret.

Holanda
Në Holandë, protestuesit hodhën gurë dhe fishekzjarre ndaj policisë dhe i vunë flakën biçikletave ndërsa protestat kundër kufizimeve të koronavirusit u bënë tepër të dhunshme për natën e dytë rradhazi në vend.

Një ditë më parë, të paktën dy persona u plagosën pasi policia qëlloi me armë zjarri ndaj protestuesve dhe 51 u arrestuan në një demonstratë kundër kufizimeve kundër koronavirusit në qytetin e Roterdamit.

Policia arrestoi të paktën një person gjatë një proteste në Hagë.

Më herët gjatë ditës, disa mijëra protestues u zemëruan me masat e fundit të vendosura në Amsterdam të shtunën. Një grup më herët gjatë ditës kishte anuluar tubimin e tyre për shkak të dhunës së natës së kaluar.

LEXO EDHE  Pashko Ujka u ekzekutua në sy të vëllait dhe gruas, ja pistat ku po heton policia

Në qytetin jugor të Bredës, pranë kufirit belg, një protestë muzikore e thirrur nga DJ vendas kundër masave aktuale të COVID-19, të cilat përfshijnë orën 20:00. (1900 UTC) mbyllja e bareve, restoranteve dhe klubeve, tërhoqi disa qindra njerëz.

Holanda u rikthye në bllokimin e parë të pjesshëm të dimrit të Evropës Perëndimore të shtunën e kaluar me të paktën tre javë kufizime. Tani po planifikon të ndalojë hyrjen e personave të pavaksinuar në disa vende.

Irlanda veriore
Në Irlandën e Veriut, disa qindra njerëz që kundërshtonin pasaportat e vaksinave protestuan jashtë bashkisë së qytetit në Belfast. Qeveria e Irlandës së Veriut votoi këtë javë për të prezantuar certifikatat e vaksinave për pranim në klubet e natës, baret dhe restorantet duke filluar nga 13 dhjetori. Disa protestues mbanin shenja që janë kritikuar gjerësisht si ofenduese, duke krahasuar kufizimet e koronavirusit me veprimet e Gjermanisë naziste.

Kroacia
Në Kroaci, mijëra qytetarë u mblodhën në kryeqytetin e Zagrebit. Disa mbanin flamuj, simbole nacionaliste dhe fetare, së bashku me pankarta kundër vaksinimit dhe asaj që ata e përshkruajnë si kufizime të lirive të njerëzve.

Italia
Në Itali, 3,000 protestues dolën në Circus Maximus të kryeqytetit për të protestuar kundër certifikatave të “Green Pass”, të kërkuara në vendet e punës, restorantet, kinematë, teatrot, ambientet sportive dhe palestrat, si dhe për udhëtimet me tren, autobus apo traget në distanca të gjata. “Njerëz si ne nuk dorëzohen kurrë”, shkruhej në një pankartë, me ngjyrat e kuqe, të bardhë dhe jeshile të flamurit italian. Pothuajse askush nuk mbante maskë mbrojtëse.