VIDEO-FOTO/ Seanca për masën e sigurisë së Klodian Çalamanit, tensione në Gjykatë

Tensione këtë në Gjykatën e Fierit ku këtë të Enjte mbahet seanca për masën e sigurisë për Klodian Çalamanin, 38-vjeçarin që vrau 8-vjeçarin Mateo Vasia.

Familjarë të fëmijës janë shfaqur të revoltuar në hyrje të gjykatës, duke kërkuar të jenë të pranishëm në sallën ku do të jepet masa e sigurisë. Fillimisht, ata u futën në ambientet e institucionit me forcë. Por, nuk janë lejuar nga efektivët që ruajnë rendin në gjykatë për shkak se seancat për masat e sigurisë zhvillohen me dyer të mbyllura. Më pas, situata u qetësua disi me familjarët që dolën jashtë ambienteve të gjykatës.

LEXO EDHE  Intensifikohen bisedat, Kurti për herë të dytë në telefon me Escobarin brenda dy jave

Prokuroria ndërkohë ka kërkuar masën e sigurisë arrest me burg për 38-vjeçarin, i cili ende nuk ka mbërritur në gjykatë, ku janë vendosur forca të shumta policore.

Një prej familjarëve të Mateos, në një prononcim për gazetarët u bëri apel qytetarëve të paraqiten gjykatës për ti mbështetur dhe për të kërkuar drejtësi për 8-vjeçarin.

“Më iku fëmija, mu pre ëndrra në gjysmë. Ta varin”, u shpreh e ëma.

Lexo edhe:

E afërmja e Mateos: Pse mos të varet kryeministër, nesër e bën te dikush tjetër