“Mangësi të rëndësishme”, Sako tërhiqet nga tenderi 2.5 mln euro i “Velierës” pas denoncimit të Boldnews.al

Nga Boldnews.al

Pak javë më parë, Boldnews.al denoncoi se kryetarja e emëruar (jo zgjedhur) e Bashkisë së Durrësit, Emiriana Sako, shpalli një tender të majmë për vijimin e projektit të Velierës, i cili ka ngjallur shumë dyshime për shkak të kostove të larta dhe shkatërrimit të historisë së qytetit të lashtë.

I vendosur në “Durrësin e vjetër”, Veliera është ndërtuar pjesërisht, ndërkohë që para pak javësh Sako kishte akorduar plot 2.5 milionë euro për vijimin e projektit.

Boldnews.al faktoi se, pas vendimmarrjes së Sakos dyshohej se fshihej pikërisht Dako, që kontrollon “de facto” qytetin bregdetar, megjithëse është larguar prej kohësh nga drejtimi i bashkisë. Por, e “preferuara” e tij, Emiriana Sako, ka arritur që të ndjekë “gjurmët” e tij, teksa një pjesë të rëndësishme të vendimmarrjes, Sako ia ka kushtuar tenderëve. Që nga plehrat, te rindërtimi apo projektet e brendshme e kanë kthyer Durrësin në nje lavatriçe parash, ndërsa lejet e ndërtimit janë shtuar së fundmi.

Gjatë këtyre javëve, investigimin e Boldnews.al e konfirmoi edhe nënkryetari Arbër Braho, që denoncoi bërjen e tenderëve nga Bashkia e Durrësit dhe se pas tyre ishte pikërisht Dako. Madje, ai tha se “në bashki futen çanta me para”, ndërsa fill pas akuzave të rënda ai u shkarkua.

Faksimile: Bashkia e Durrësit ka anuluar tenderin për shtesën e Velierës, me arsyetimin se ka “mangësi të rëndësishme”

Disa ditë pas shkarkimit të Arbër Brahos, Bashkia e Durrësit ka anuluar tenderin për shtesën e investimit te Veliera. Frikë nga ndonjë hetim i SPAK apo po përdor skemën e rritjes së vlerës së këtij projekti? Këto janë dy dyshimet pas kësaj vendimmarrje.

LEXO EDHE  Përmbytje në Gramsh, del nga shtrati lumi Devoll

Pas akuzave publike tepër të rënda nga Braho, SPAK mund të nisë hetimet kryesisht. Ashtu si u parashikua edhe pas denoncimit të Petro Koçit me tenderat në Fier. Por, në atë kohë, Armando Subashi u tërhoq nga disa tendera, pas frikës të ndonjë hetimi të mundshëm. E njëjta gjë mund të ndodhë me Emiriana Sakon. Boldnews.al parashikoi se tenderi i Velierës do të shkonte për disa biznesmenë afër Dakos. Dhe, akuzat e Brahos sollën më pas tërheqjen e kryetares.

Ndërkohë, skema e dytë lidhet me një tërheqje të saj për të rritur vlerën. Një skemë e ngjashme me vendimmarrjen që plehrat e Durrësit të shkonin në koncesionarin e Sharrës. Fillimisht akordoi rreth 2.5 milionë euro për plehrat dhe pas dështimit të procedurës së parë, e rriti vlerën në plot 10 milionë euro.

Megjithatë, fakt është se Sako ka publikuar një njoftim në Agjencinë e Prokurimit Publik ku njofton se tenderi me objekt “faza e katërt e sheshit publik para hyrjes së Porti Durrës (VELIERA)”, me fond limit 248.179.962 lekë u anulua.

Arsyeja është se u “konstatua se dokumentet e tenderit përmbajnë gabime ose mangësi të rëndësishme”.