Afganët të lodhur nga qëndrimi në hotele, duan strehim nëpër shtëpi

Refugjatët afganë që u larguan nga Afganistani pas marrjes së pushtetit nga talebanët, duket se nuk po durojnë dot më mënyrën se si po trajtohen në vendet kua janë strehuar. Afganët kërkojnë të dërgohen në shtëpi për shkak të kushteve të këqija me të cilat përballen në Mbretërinë e Bashkuar, shkruan The Mirror.

Mungesa e strehimit ka bërë që shumë familje afgane të kenë ngecur në hotele dhe zyrtarët e Home Office thuhet të kenë thënë se kjo mund të vazhdojë për muajt e ardhshëm derisa të gjenden shtëpi të përshtatshme.

Boris Johnson nisi Operacionin Mirëseardhja e Ngrohtë, në fund të gushtit, por programi i zhvendosjes afgane ka parë që disa refugjatë tashmë të ndiejnë se ata do të preferonin të ktheheshin në shtëpi.

Programi u përcaktua për 7,000 ardhjet afgane për të “rindërtuar jetën e tyre, për të gjetur punë, për të ndjekur arsimin dhe për t’u integruar në komunitetet e tyre lokale”.

LEXO EDHE  Vendet e rrezikshme nga COVID-19/ Gjermania heq Kosovën, Shqipëria mbetet në listë

Tani disa nga refugjatët kanë thënë se “nuk mund ta durojnë më këtë” raportoi Guardian.

Një mjek i tha gazetës: “Kam pasur disa pacientë që më thonë se duan të shkojnë në shtëpi.

“Një burrë, 67 vjeç, vazhdonte të thoshte:” Nuk mund ta duroj më këtë. Më duhet të dal nga kjo dhomë (hoteli).

Ai tha se një tjetër tha: “‘Unë thjesht dua lirinë time nga hoteli.’ Më duhej t’i jepja ilaçe dhe gruas time sepse ishte shumë e mërzitur”.

Ekziston gjithashtu shqetësim për kujdesin shëndetësor që afganët po marrin me konfuzion mbi qasjen tek mjekët e përgjithshëm dhe mbështetjen e përgjithshme që u është dhënë.

Cllr Danny Thorpe nga Royal Borough of Greenwich, në jug të Londrës i tha Guardian se mungesa e mbështetjes për 700 afganët që erdhën në bashki ishte “e pafalshme”.