PD vendos të mos njohë vendimin për mbledhje online të komisioneve parlamentare

Partia Demokratike ka mbledhur këtë të Shtunë grupin e saj parlamentar dhe ka vendosur që të mos njohë vendimin e Konferencës së Kryetarëve që mbledhjet e komisioneve parlamentare të zhvillohen online.

“Deputetët e opozitës do të jenë prezent fizikisht në mbledhjet e komisioneve. Vendimi bie ndesh me rregulloren e Kuvendit dhe synon t’i shmanget përballjes me opozitën”, mësohet të jetë thënë në mbledhjen e grupit parlamentar të Partisë Demokratike.

Kujtojmë se Partia Socialiste ka kërkuar që mbledhjet e komisioneve të zhvillohen online.

Gjithashtu, në këtë mbledhje u diskutua edhe mbi çështjen e Reformës Territoriale dhe qëndrimin që do të mbajnë demokratët për të.

LEXO EDHE  “Inflacioni do të rritet frikshëm”, Rezart Prifti për krizën ekonomike: Duhen reforma ose do emetohet gjysëm miliard euro borxh publik

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha mësohet se në mbledhjen e grupit parlamentar u ka kërkuar deputetëve që të takohen me qytetarët për shqetësimet e tyre. Po ashtu, Basha u ka kërkuar deputetëve që të marrin informacion pranë prokurorive për ecurinë e hetimeve për masakrën zgjedhore të 25 prillit.

Lexo edhe:

Komisionet online, PD kundër: Tendencë për grusht shteti brenda parlamentit, deputetët të vaksinohen dhe gjendja t’i kthehet normalitetit