Komisionet online, Bardhi: Vendimi i papranueshëm, do mbledhim grupet parlamentare

Gazmend Bardhi ka reaguar pas propozimit të mazhorancës për mbajtjen online të komisioneve parlamentare, duke theksuar se ky është një akt për t’i mbyllur gojën opozitës.

Sekretari i Përgjithshëm i PD tha se do të mblidhen grupet parlamentare të PD pas këtij vendimi të mazhorancës në Konferencën e Kryetarëve.

“Në emër të tre grupeve parlamentare të opozitës dua të informoj mbi një akt të paprecedentë të pakicës që ka uzurpuar parlamentin në Konferencën e Kryetarëve për t’i mbyllur gojën opozitës. Në përputhje me rregulloren e kuvendit, vetëm në raste të jashtëzakonshme mund të zhvillohen mbledhje online të komisioneve. Gjatë gjithë 8 viteve kemi parë një parlament noter i akteve korruptive të qeverisë. Ndaj, vendimmarrja për t’i mbyllur gojën opozitës ka synimin e vetëm për t’i ikur përgjegjësisë mbi debatin, diskutimin, për aktet korruptive të qeverisë. Kjo është e papranueshme për opozitën. Ne do të zhvillojmë një mbledhje me 3 grupet parlamentare. Vendimi është i papranueshëm dhe ka si qëllim t’i fshihet syve të opinionit publik”, u shpreh Bardhi.

LEXO EDHE  Çmimet e “çmendura” të energjisë, vetëm në tetor u blenë rreth 65 milionë euro në treg të lirë

Lexo edhe:

Komisionet online, PD kundër: Tendencë për grusht shteti brenda parlamentit, deputetët të vaksinohen dhe gjendja t’i kthehet normalitetit