Afganët në krizë ekonomike, shesin objektet shtëpiake me çmim minimal

Shukrullah solli katër qilima për t’i shitur në lagjen Chaman-e Hozori të Kabulit. Zona është plot me frigoriferë, jastëkë, tifozë, jastëkë, batanije, sende argjendi, perde, shtretër, dyshekë, enë gatimi dhe rafte gati për t’u shitur.

Çdo artikull përbën një pjesë të jetës së familjeve të ndërtuara gjatë 20 viteve të fundit në kryeqytetin afgan. Tani, ato po shiten me çmim të ulët për të ushqyer familjet.

LEXO EDHE  Erdogan në Asamblenë e OKB: Talebanëve u mungon lidershipi gjithëpërfshirës, ka vetëm disa sinjale ndryshimi

“Ne i kemi blerë këto qilima për 556 dollarë, por tani nuk mund të marr më shumë se 58 dollarë”, thotë Shukrullah, ndërsa njerëzit gërmojnë nëpër mallrat e ekspozuara.

Afganët janë përballur me një krizë të parave që kur talebanët morën kontrollin e kryeqytetit më 15 gusht. Banka Botërore, Fondi Monetar Ndërkombëtar dhe banka qendrore amerikane ndërprenë aksesin e Afganistanit në fondet ndërkombëtare javët e fundit. Bankat në të gjithë Afganistanin u mbyllën.