“Pazare të pista me Bashën”/ Rama i shmanget komenteve për përjashtimin e Berishës

Ish-kryeministri Edi Rama nuk iu përgjigj në mënyrë të drejtpërdrejtë pyetjeve të gazetarëve lidhur me vendimin e kryetarit të PD-së, Lulzim Basha, i cili përjashtoi Sali Berishën nga grupi parlamentar demokrat.

Nuk iu përgjigj as akuzave të ish-kryeministrit Sali Berisha se ka pasur një pakt të fshehtë mes tij dhe Bashës për largimin nga PD të ish-liderit historik të demokratëve.

Në prononcimin për gazetarët pas daljes nga seanca plenare, që shënoi dhe nisjes e legjislaturës së re, Rama bëri thirrje për bashkëpunim me opozitën.

“Ne vijmë me dorën e shtrirë, pa marr parasysh se si do të shkonin zhvillimet brenda PD-së dhe dora është e shtrirë për të bashkëpunuar në funksion të vendit dhe borxheve që ja kemi popullit”, tha Rama.

LEXO EDHE  Pak para votimit të qeverisë së re, Kryeministri Rama ndryshon kontratën me Pfizer

“PS-ja e ka të pamundur të shikojë nga lart poshtë pasi humb horizontin, humb perspektivën. Ne jemi shumë lart dhe nuk mund të ndalojmë, të kthejmë kohën prapa, të ulim kokën poshtë, për të parë se çfarë ndodh, ne do të shkojmë para dhe kush do të bashkohet me ne është i mirëseardhur. E shkuara mbetet e shkuar, ne jemi e ardhmja”, u shpreh kreu i qeverisë.