Shkrumbohet nga zjarri spitali Covid i Tetovës. Dyshohet për 14 vik*ima dhe 30 të plagosur

Spitali modular për pacientët me Covid-19 u përfshi nga zjarri sonte rreth orës 21:00. Zjarrfikësit i kanë shuar flakët.

Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe në Twitterin e tij e konfirmoi se ka viktima dhe të lënduar. Numri i saktë i tyre ende nuk është konfirmuar, jozyrtarisht flitet për 14 viktima dhe mbi 30 të lënduar.

Pamjet e tmerrshme dëshmojnë që spitali është dëmtuar shumë. Në këtë spital ka 84 pacientë.

Ministria e Shëndetësisë në një kumtesë tha se momentalisht po përcaktohet numri i saktë i viktimave, të plagosurve dhe gjendja e tyre.

“Zjarri tashmë është shuar dhe të gjitha ekipet nga spitali janë mobilizuar për të ndihmuar të plagosurit. Ata transportohen urgjentisht në Shkup për tiu siguruar kujdesin përkatës, ekipet e Klinikës janë mobilizuar. Ministri i Shëndetësisë Venko Filipçe ndodhet në Tetovë. Pas inspektimit, do të informojmë publikun për situatën faktike.” thuhet në kumtesë.

LEXO EDHE  Rama: Paga minimale do rritet 8 mijë lekë pas 4 vitesh

Sipas kryetares së Tetovës, Teuta Arifi, është dëgjuar eksplosion i shpejtë ndërsa zjarfikësit, sipas saj, kanë reaguar shpejtë.

Kryeministri, Zoran Zaev, ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe dhe zëvendësi i tij, Ilir Hasani janë në Tetovë.