Gjykata e Lartë pranon kërkesën për ekstradimin e Alket Hatijas drejt Italisë

Gjykata e Lartë ka pranuar kërkesën e Prokurorisë për ekstradimin e Alket Hatijas drejt Italisë.

Vendimi për Hatijan u mor pas disa seancash gjyqësore në mungesë, pas kërkesës së drejtësisë italiane për ekstradim drejt vendit fqinj.

Hatija u arrestua në Berat nga policia shqiptare dhe më pas u lirua nga Gjykata e Durrësit në 11 korrik të vitit 2017. Hatija është dënuar në Itali me 20 vite burg si pjesëtar në bandë kriminale dhe pjesë e trafikut ndërkombëtar të drogës. Ndërkohë, Hatija ka pretenduar se dënimin e dhënë nga autoritetet italiane, e ka shlyer në Shqipëri.

LEXO EDHE  I akuzuar për kultivim kanabi*i, arrestohet 31-vjeçari në Tiranë