Transportonin dhe strehonin emigrantë, Gjykata jep masat e sigurisë për 5 të arrestuarit

Gjykata e Tiranës ka caktuar masat e sigurisë për grupin e trafikantëve të arrestuar që strehonin në Laprakë emigrantë që kishin si destinacion vendet e Bashkimit Evropian. Mësohet se për katër prej tyre është caktuar masa e sigurisë “arrest me burg” ndërsa në burg është lënë Rigers Vejsiun për shkak të faktit se është përsëritës.

Masat:

Sterjo Germenji- arrest në shtëpi

Anamaria Mihallari- arrest në shtëpi

Drita Shehu-arrest në shtëpi

Sanije Shehi-arrest në shtëpi

Rigers Vejsiu- arrest në burg

Kujtojmë se grupi i trafikuesve u vu në pranga në kuadër të operacionit policor  të koduar “COMPLEX”.

Këta persona në bashkëpunim me njëri-tjetrin dyshohet se me mjete e tyre private kundrejt shpërblimit monetar, kryenin transportin e emigrantëve të paligjshëm nga kufiri shqiptaro-grek në zonën e Devollit drejt Tiranës.

LEXO EDHE  Abuzoi me ligjin për Territorin, 10 milionë lekë gjobë resortit luksoz të Papulit në Dhërmi

Emigrantët e paligjshëm pasi strehoheshin nga Drita Shehu dhe Sanije Shehu (motra me njëra-tjetrën) në hotelet e tyre në zonën e Laprakës, bënim organizimin e tyre në bashkëpunim dhe me  Rigers Vejsiu, djali i Drita Shehut dhe më pas nisjen e tyre kundrejt pagesës, në drejtim të Kukësit me qëllim kalimin e tyre në Kosovë, me destinacion final vendet e Bashkimit Evropian.

Dyshohet se pesë të arrestuarit gjatë veprimtarisë së tyre disa vjeçare kanë trafikuar një numër të konsiderueshëm emigrantësh  të paligjshëm dhe personash që hynin në vendin tonë me dokumentacion të rregullt.