Luftime të ashpra në Panjshir mes talebanëve dhe rebelëve, banorët braktisin vendin

Luftimet midis luftëtarëve talebanë dhe forcave të rezistencës janë intensifikuar në provincën veriore të Panjshir, ndërsa grupi afgan lufton për të marrë kontrollin e fortesës së fundit rebele të vendit.

Banorët në zonat e afërta të provincës Parëan fqinje thonë se kanë katër ditë që jeta e tyre është ndërprerë nga betejat e intensifikuara midis talebanëve dhe forcave që komandohen nga Ahmad Massoud, djali i komandantit të vrarë, Ahmad Shah Massoud.

Udhëheqësit talebanë thonë se përpjekjet për një zgjidhje të negociuar kanë dështuar pasi grupi po përgatitet të njoftojë formimin e një qeverie të re disa javë pasi ata morën pushtetin.

“Luftimet janë bërë gjithnjë e më keq çdo natë,” tha Asadullah, 52 vjeç, për Al Jazeera. Ai dhe banorët e tjerë të rrethit Jab al-Seraj të Parëan thonë se luftimet janë zhvendosur kryesisht në male, por që shumica e banorëve ende kanë ikur nga zona.

LEXO EDHE  “Lufta” për nëndetëset, Franca fut në lojë Indinë dhe “godet” SHBA-të: Europa mbrohet vetë

Luftimet e shtuara, thonë banorët, kanë detyruar të paktën 400 familje të largohen nga fshatrat përgjatë rrugës që normalisht do të çonte në luginat e qeta dhe të gjelbra të Panjshir.

Për banorët e mbetur në Jab al-Seraj, nuk janë vetëm luftimet ato që janë bërë çështje. Ata thonë se zonat e tyre, të cilat vareshin shumë nga turizmi i brendshëm në Luginën Panjshir, po luftojnë për shkak të mbylljes së luginës dhe çështjeve bankare mbarëkombëtare.