FOTO/ Talebanët festojnë me paradë ushtarake largimin e amerikanëve

Pas 20 vite luftë, në Afganistan nuk ka më shenja të ushtrisë amerikane. Talebanët po festojnë për ditën e parë pa forcat amerikane në Afganistan.

Në qytetin e dytë më të madh të vendit Kandahar, ata organizuan një paradë për të festuar fitoren kundër koalicionit të udhëhequr nga Shtetet e Bashkuara.

LEXO EDHE  15-vjeçarja përdhunohet nga 33 burra, shpërthejnë protestat në Indi

Kështu, talebanët sfiduan botën duke shfaqur automjete ushtarake dhe armë, të cilat u përdorën gjatë luftës 20-vjeçare, pjesa më e madhe e të cilave u lanë pas nga ushtria amerikane.