Tajfuni ‘Infa’ mbërrin në Kinë ditën e diel, evakuohen mijëra banorë

Kina Lindore pritet të goditet nga një tajfun i fuqishëm pasditen e nesërme.

Departamenti i meterologjisë i provincës Ciciang njoftoi se tajfuni Infa, i cili po lëviz nga Tajvani veriperëndimor me 191 kilometra në orë drejt Kinës  kontinentale, do të mbërrijë në bregdetin e provincës nesër pasdite.

LEXO EDHE  Pakujdesia e nënës rrezikon jetën e foshnjës (Video)

Shkollat ​​dhe bizneset u mbyllën në provincë, ku u dha paralajmërimi për tajfun, ndërsa 90 përqind e fluturimeve të nesërme në Hangcou, kryeqyteti i shtetit, u anuluan.