Paralajmëron gjenerali britanik: Afganistani mund të përfshihet në luftë civile

Kreu i forcave të armatosura të Britanisë së Madhe paralajmëroi se ekziston mundësia që Afganistani të përfshihet në një luftë civile derisa trupat e huaja po largohen.

Shefi i Shtabit të Mbrojtjes së Britanisë së Madhe, Nick Carter, tha se mund të ndodhë që pa praninë e forcave të huaja atje, pushteti afgan të rrëzohet.

“Afganistani mund të përballet me një situatë siç ishte lufta civile në vitet 1990 dhe forcat e sigurisë mund të ndahen përgjatë vijave etnike, ose fisnore”, -tha Carter.

Sipas tij, nëse kjo do të ndodhte, talibanët do të kontrollonin një pjesë të vendit, por jo gjithë territorin e vendit. E gjithë bota ka drejtuar sytë nga Afganistani, pasi forcat e huaja po tërhiqen nga ai vend. Talibanët po shtrijnë kontrollin në shumë pjesë të vendit duke mposhtur forcat qeveritare. Presidenti afgan, Ashraf Ghani, tha të enjten se vendi i tij po përballet me një tranzicion të vështirë ndërsa trupat amerikane përfunduan tërheqjen e tyre, por këmbënguli që forcat qeveritare kanë kapacitet për të luftuar me talibanët.

LEXO EDHE  “Mos u vaksinoni, shihemi së shpejti”, agjensia funerale jep mesazhin sensibilizues

“Ajo që po shohim është një nga fazat më të komplikuara të tranzicionit”, -tha ai në një fjalim në Kabul.