Vaksinat, Rama: Turp për BE që na la pa asnjë dozë

Kryeministri Edi Rama ka folur me përçmim ndaj Bashkimit Europian lidhur me atë që e konsideroi si një turp të tij që nuk ndihmoi Shqipërinë dhe vendet e tjera të Rajonit në situatën e pandemisë.

“Turp ajo që bëri Bashkimi Europian me ne, me vendet e Rajonit që janë në mes të Europës, që na la pa vaksina dhe pa asnjë ndihmë”, u shpreh Rama në emisionin Opinion.

LEXO EDHE  Punonte në një shtëpi bari, arrestohet shqiptari në Angli (EMRI)

Ai shtoi se në Shqipëri aktualisht janë 280 mijë doza vaksinash, duke shtuar se jemi vendi i dytë në Rajon që nis vaksinimin masiv pas Serbisë.

“Serbia i mori direkt nga Kina se ka të tjera marrëdhënie, ne nuk i kemi aq të afërta, po kjo s’ka rëndësi. Ne siguruam dozat e vaksinave dhe sot që flasim kemi 280 mijë doza në territor”, tha Rama.