Sulmi terrorist, të paktën 20 viktima dhe 30 të plagosur

Të paktën 20 vetë u vranë dhe 30 u plagosën nga një makinë bombë që shpërtheu jashtë një restoranti afër portit në kryeqytetin e Somalisë Mogadishu të premten, tha një zyrtar i shërbimeve të urgjencës.

Shpërthimi dërgoi shtëllunga tymi në qiell dhe shkaktoi zjarr, raportuan dëshmitarët dhe media shtetërore.

“Deri më tani kemi 20 njerëz të vdekur dhe 30 të plagosur nga skena e shpërthimit,” tha Dr. Abdulkadir Aden, themelues i shërbimeve të ndihmës së shpejtë për “Reuters”.

Shpërthimi ndodhi në restorantin Luul Yemeni pranë portit, thanë dëshmitarët.

“Një makinë me shpejtësi shpërtheu në restorantin Luul Yemeni. Unë po shkoja në restorant, por u ktheva kur shpërthimi u trondit dhe e mbuloi zonën me tym,” tha për Reuters banori Ahmed Abdullahi, i cili jeton afër vendit.

Radio Mogadishu i kontrolluar nga shteti i Somalisë raportoi se kishte gjithashtu shkatërrim të pronës dhe se policia kishte rrethuar zonën.

Askush nuk mori përgjegjësinë për shpërthimin. Grupi islamik al Shabaab shpesh kryen bombardime të tilla në Somali dhe gjetkë si pjesë e fushatës së tij për të rrëzuar qeverinë qendrore të vendit afrikan “Horn”.