Pse mushkonjat gumëzhijnë pranë veshit?

Ndërsa vetëm mushkonjat femra ushqehen me gjak njerëzor, si meshkujt ashtu edhe femrat mund të prodhojnë atë tingull gumëzhitës të bezdisshëm që ju mban zgjuar natën. Sidoqoftë, ato nuk e bëjnë këtë thjesht sepse duan të të bezdisin, ata kanë arsyet e tyre të forta për këtë.

Ata tërhiqen nga dylli i veshit.

Sipas  hulumtimeve, mushkonjat tërhiqen nga zonat me erë të trupit. Kur flemë, zakonisht i mbulojmë trupat me batanije, duke i lënë fytyrat të zbuluara. Veshët janë një nga pjesët e trupit, e cila mund të jetë arsyeja pse mushkonjave u pëlqen të rri pezull mbi ta.

Tingulli bëhet nga krahët e tyre.

Edhe pse tingëllon si një këngë e bezdisshme, mushkonjat në të vërtetë nuk po këndojnë në veshët tuaj. Tingulli bëhet nga përplasja e shpejtë e krahëve të tyre, e cila është aq e shpejtë sa  250 lëvizje në sekondë. Është zbuluar gjithashtu se mushkonjat komunikojnë me njëri-tjetrin duke bërë tinguj dhe madje mund të bëjnë një ” duet çiftëzimi “.

LEXO EDHE  VIDEO/ E pazakontë në fushën e lojës, qeni rrëmben topin dhe “driblon” lojtarin

Nxehtësia e trupit tuaj i tërheq brenda.

Duke kërkuar ushqim për të zhvilluar vezët e saj, një mushkonjë femër kërkon njerëz duke zbuluar nxehtësinë dhe djersën e trupit . Dioksidi i karbonit që ne nxjerrim, fton mushkonjat drejt kokës kur jemi duke fjetur, e cila është një arsye tjetër pse i dëgjojmë ato të gumëzhijnë pranë veshëve tanë.

Ja se si mund të siguroni një gjumë të qetë.

-Vishni rroba me ngjyrë të hapur për të fjetur pasi mushkonjat tërhiqen nga ngjyrat e errëta.

-Bëni një banjë para se të flini për të mbajtur djersën .

-Shmangni pirjen e birrës .

-Flini nën një tifoz që lëviz shpejt .

-Vendosni bimë si livando, rozmarinë dhe mace në dhomën tuaj.