A pati efekte anësore? Ja çfarë thotë mjeku Kalo pak orë pasi bëri vaksinën

Mjeku Tritan Kalo ka folur disa orë pasi ka bërë vaksinën anti-COVID. Në një intervistë për Report Tv ai tha se nuk ka kaluar asnjë efekt anësor dhe se ndihet mirë.

“Të them të drejtën proceset anësore janë më shumë efekte të supozuara. Skam as djegie as dhimbje as temperatura të ulët asnjë shqetësim. Skam asnjë shqetësim”, tha ai.

Megjithëse nuk e di nga vjen vaksina dhe megjithëse nuk ka një institucion që ta certifikojë, mjeku Kalo jep këshilla për efektet e saj dhe thotë se nuk ua sugjeron grave shtatzënë, dhe atyre nën 16-18 vjeç.

LEXO EDHE  Tensionet në veri të Kosovës, komandati i KFOR-it: Kemi marrë masa...

“Veteprodhuesi para se të vaksinohesh të ofron një fletë të gjerë të konsensusit. Rrisqet janë të efekteve anësore. Faksina nuk këshillohet nën moshat 16 vjeç si dhe te gratë shtatzëna. Ato që duhet të vaksinohen të parët, punonjësit e shëndetësisë e vetmja gjë është nëse kanë ndonjë efekt anësor, dhimbje koke temperatura. Jo vetëm që të marrin paracetamol por të vënë dhe në dijeni mjeken e familjes se i janë shfaqur këto elementë. Masa e vaksinimit me dy doza niveli i mbrojtjes arrin në ë0-ë5%”, tha ai.