FOTO/ Protesta e studentëve zhvendoset te Kryeministria, ja çfarë ndodh

Studentët janë angazhuar sot në protesta kundër vendimit për zhvillimin e mësimit online, por edhe uljen e tarifave. Një grup studentësh protestojnë përpara Ministrisë së Arsimit, disa të tjerë kanë vendosur që të protestojnë përpara Kryeministrisë.

Në mënyrë simbolike, studentët kanë hedhur rrobat e tyre të nxjerra nga valixhet, në mes të bulevardit kryesor “Dëshmorët e Kombit”.

Protesta e parë nisi në orën 10:00 para MASR, ku ishin studentët e Universitetit të Tiranës. Një tjetër protestë me qindra të rinj, shkuan tek Ministria e Shëndetësisë për të dorëzuar kërkesat e tyre.

LEXO EDHE  Denoncimi me Foto/ Zbulohet projekti që parashikon shembjen e banesave te “5 Maji”, “rindërtimi” preteks

Për shkak të mungesës së mjeteve teknike, ata shtojnë se mijëra studentë e patën të pamundur ta ndiqnin normalisht procesin mësimor online dhe mijëra të tjerë mbetën të papunë, duke mos patur mundësi të paguanin as qiratë.