Bllokada ndaj koronavirusit në Britani mund të zgjatet më shumë se një muaj

Bllokada 1-mujore në Angli e njoftuar nga kryeministri Boris Johnson këtë fundjavë mund të zgjatet, teksa Britania lufton për të frenuar valën e dytë të epidemisë së COVID-19.

Deklarata është bërë nga një ministër i kabinetit qeveritar. I pyetur nga mediat nëse bllokada mund të zgjatet përtej fillimit të dhjetorit, ministri i Ambientit, Michael Gove u përgjigj “po”.

“Ne do t’i marrim vendimet duke u bazuar gjithmonë në interesin kombëtar dhe tek provat dhe të dhënat më të mira që kemi”, tha Gove, Sekretar Shteti për Mjedisin, Ushqimin dhe Çështjet Rurale.

LEXO EDHE  Pajisja përgjuese/ Shalev Hulio dhe Omri Levi, dy gjenitë izraelitë që krijuan ‘Pegasus’

Kryeministri Johnson njoftoi të shtunën se bllokada në Angli do të fillojë pas mesnatës së 5 nëntorit dhe do të zgjasë deri më 2 dhjetor.

Mbretëria e Bashkuar, që ka numrin më të lartë të vdekjeve në Evropë nga COVID-19, po përballet me mbi 20 mijë raste të reja koronavirusi në ditë dhe shkencëtarët kanë paralajmëruar se skenari më i keq me 80 mijë të vdekur mund të tejkalohet. Deri më tani, vendi ka regjistruar 46 mijë e 555 viktima.