Armenia dhe Azerbajxhani takohen në Gjenevë për bisedimet e paqes në Nago-Karabak

Ministrat e jashtëm të Armenisë dhe Azerbajxhanit u takuan me ndërmjetësuesit ndërkombëtarë të premten në Gjenevë në raundin e fundit të bisedimeve për të zgjidhur konfliktin në Nago-Karabak, ku qindra janë vrarë në më shumë se një muaj luftimesh.

Ministrat po takojnë të dërguarit nga Franca, Rusia dhe Shtetet e Bashkuara, bashkë-kryetarë të Grupit Minsk të OSBE-së të krijuar për të ndërmjetësuar një konflikt që është përshkallëzuar në ditët e fundit, tha një diplomat në qytetin zviceran për Reuters.

Ministritë e jashtme të Armenisë dhe Azerbajxhanit konfirmuan të dy se ministrat e tyre përkatës kishin fluturuar në Gjenevë.

Grupet e të drejtave të njeriut gjithashtu bënë thirrje për një ndalim të menjëhershëm të përdorimit të armëve të ndaluara nga të dy palët pasi konfirmuan përdorimin e municioneve thërrmuese ose të gjuajtur ose të furnizuar nga forcat armene në një sulm këtë javë në qytetin azerbajxhanas të Barda.

Luftimet më të këqija në Kaukazin e Jugut për më shumë se 25 vjet kanë sjellë në fokus të mprehtë ndikimin e rritur të Turqisë, një aleat i Azerbajxhanit, në një ish-rajon Sovjetik që konsiderohet nga Rusia të jetë brenda sferës së saj të ndikimit.

Karabaku është i njohur ndërkombëtarisht si pjesë e Azerbajxhanit, por është i populluar dhe i kontrolluar nga armenët etnikë. Rreth 30,000 njerëz u vranë në një luftë 1991-94 në rajon.

Presidenti i Azerbajxhanit Ilham Aliyev tha në Twitter trupat e vendit kishin marrë nën kontrollin e tyre nëntë vendbanime të tjera. Rajonet për të cilat ai referoi janë në pjesën jugore të zonës së konfliktit, afër kufirit me Iranin.

LEXO EDHE  Gjermani, familja shqiptare refuzon testimin/ Ndërhyn policia

Fitimet ushtarake të Azerbajxhanit që kur luftimet filluan më 27 shtator e bëjnë më të vështirë një zgjidhje të negociuar. Aliyev ka refuzuar çdo zgjidhje që do të linte Armenët në kontroll të territorit të pretenduar nga të dy vendet si pjesë e atdheut të tyre historik.

Në komentet e botuara në faqen e internetit të kryeministrisë, Kryeministri Armen Nikoll Pashinyan, duke iu përgjigjur pyetjeve të mediave të huaja, tha se ai besonte se “parimi i” shkëputjes korrigjuese “duhet të zbatohet për Nago-Karabakun”.

Shkëputja përmirësuese i referohet shkëputjes së një nëngrupi nga shteti i tij mëmë si një ilaç i mundësisë së fundit.

Tre armëpushime kanë dështuar të ndalojnë luftimet e fundit, ndërmjetësimi më i fundit në Uashington të Dielën e kaluar nga Sekretari i Shtetit i Sh.B.A. Mike Pompeo.

Luftimet sporadike vazhduan të Premten. Ministria e mbrojtjes e Azerbajxhanit tha se pozicionet ushtarake dhe vendbanimet në rajonet Aghdere, Khojavend dhe Gubadli ishin vënë në zjarr.

Ministria etnike e mbrojtur e Nagar-Karabahut e kontrolluar nga Armenia tha se kishte penguar ofensivat Azeriane dhe se granatimet e zonave të banuara të qyteteve në enklavë kishin rifilluar. Ai gjithashtu tha se kishte kapur një luftëtar nga Siria.