Sh.B.A-të thonë se hakerët iranianë që qëndrojnë pas email-it kërcënues kanë hyrë në të dhënat e votuesve

Zyrtarët amerikanë thanë të Premten vonë se hakerat iranianë prapa postave elektronike kërcënuese dërguar mijëra amerikanëve më parë këtë muaj arritën me sukses të dhënat e votuesve.

FBI dhe Departamenti i Sigurisë Kombëtare, në një deklaratë të përbashkët, konfirmuan se “aktori fitoi me sukses të dhënat e regjistrimit të votuesve në të paktën një shtet”.

LEXO EDHE  Përpjekja e fundit e kancelares Merkel për të kontrolluar pandeminë

Shteti nuk u identifikua. FBI dhe DHS nuk u kthyen menjëherë mesazhe.

Zyrtarët amerikanë kanë qenë në gatishmëri të lartë lidhur me kërcënimin e ndërhyrjes së mundshme kibernetike në zgjedhjet e ardhshme të 3 nëntorit, të cilat ndesh presidentin republikan Donald Trump kundër sfiduesit demokrat Joe Biden.