Sulmi me thikë në Francë/ Rrëfehet i dyshuari: Isha në shënjestër të Charlie Hebdo

I dyshuari kryesor në sulmin me thikë që plagosi dy jashtë ish-zyrave të Charlie Hebdo në Paris mori përgjegjësinë për aktin, sipas AFP, duke cituar një burim hetimi.

18-vjeçari pranoi se ai ishte në shënjestër të Charlie Hebdo dhe besonte se ambientet e synuara ishin akoma ato të revistës, konfirmoi burimi për AFP.

Ato zyra ishin vendi i sulmit vdekjeprurës të vitit 2015 të orkestruar nga vëllezërit Kouachi të cilët vranë 12 persona dhe plagosën 11.

Dy persona u plagosën në sulmin të Premten, një djalë dhe vajzë e re që punojnë për kompaninë e prodhimit Premières Lignes.

I dyshuari ka lindur në Pakistan dhe arriti në Francë tre vjet më parë, sipas ministrit të brendshëm të Francës.

Të paktën nëntë njerëz janë arrestuar në lidhje me të dyshuarin kryesor duke përfshirë vëllain e tij dhe pesë burra që ishin në shtëpinë e tij në Pantin.

Burimet konfirmuan për AFP se i dyshuari mori përgjegjësinë për sulmin dhe thanë se ai ishte në shënjestër të Charlie Hebdo, informacion që është raportuar gjithashtu nga media të tjera franceze.