Koronavirusi në vendin tonë, 2 viktima në 24 orët e fundit, 171 të shtruar në spitale

Dy qytetarë, nuk e kanë fituar betejën me Covid-19 në 24 orët e fundit në vendin tonë. Bëhet fjalë për një 57-vjeçar dhe një 65-vjeçare nga Tirana, me sëmundje bashkëshoqëruese.

Fatmirësisht, 53 qytetarë janë shëruar nga koronavirusi në 24 orët e fundit. Aktualisht, në spitalin Infektiv dhe Shefqet Ndroqi, po marrin trajtim mjekësor 171 pacientë me koronavirus, 18 prej tyre në terapi intensive, ndërsa 8 prej tyre të intubuar.

Në vendin tonë në 24 orët e fundit janë regjistruar 152 raste të reja me koronavirus nga 810 testime të kryera.

Njoftimi nga Ministria e Shëndetësisë

171 të shtruar në spitale- Aktualisht në spitalin Infektiv dhe “Shefqet Ndroqi” po trajtohen 171 pacientë, 18 në terapi intensive nga të cilët 8 pacientë janë të intubuar.

2 viktima- Në 24 orët e fundit, me gjithë përpjekjet e mjekëve, e kanë humbur betejën me COVID19 një 57 vjeçar dhe një 65 vjeçare nga Tirana, me sëmundje të bashkëshoqëruese.

810 testime- Janë kryer në 24 orët e fundit 810 testime dhe janë konfirmuar 152 raste.

LEXO EDHE  Basha: Plani ynë është për njerëzit, për shëndetin, për bukën e gojës

Harta e rasteve me koronavirus- 68 raste në Tiranë, 16 në Elbasan, 11 në Durrës, 9 në Shkodër, 8 në Vlorë, nga 7 raste Kavajë, Berat, nga 5 raste Fier, Pukë, 3 në Lushnje, nga 2 raste në Kamëz, Gramsh, Kuçovë, nga 1 rast në Lezhë, Mirditë, Rogozhinë, Mat, Vau i Dejës, Divjakë, Dibër.

53 të shëruar- 53 qytetarë janë shëruar në 24 orët e fundit, duke e çuar në 6668 që nga fillimi i epidemisë.

COVID-19 – Statistika (15 Shtator 2020)
Testime totale 75576
Raste pozitive 11672
Raste të shëruara 6668
Raste Aktive 4664
Humbje jete 340 (Qarku Tiranë 163, Durrës 45, Shkodër 39, Elbasan 21, Fier 17, Korçë 15, Lezhë 13, Kukës 8, Dibër 7, Vlorë 6, Gjirokastër 4, Berat 2).

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:
Tiranë 2366
Durrës 520
Shkodër 362
Lezhë 267
Elbasan 248
Korçë 209
Fier 192
Vlorë 170
Kukës 140
Berat 92
Dibër 51
Gjirokastër 47