VIDEO/ Të dehur në timon dhe me shpejtësi si avion, ja çfarë ndodh gjatë natës në Tiranë

Me shpejtësi marramendëse dhe të dehur në timon, policia rrugore ka vendosur mbi 38 masa administrative ndaj drejtuesve të mjeteve, që kanë shkelur rregullat e qarkullimit dhe janë kthyer në burim aksidentesh, si dhe ka arrestuar dy persona.

Sipas një njoftimi zyrtar, Policia Rrugore e kryeqytetit ka ushtruar kontrolle me aparatin e matjes së shpejtësisë në rrugët interurbane me rrisk për aksidente rrugore si, Tiranë-Elbasan-Tiranë- Durrës-Tiranë, për të parandaluar aksidentet rrugore që vijnë si pasojë e shpejtësisë mbi normat e lejuara dhe në të gjitha rrugët e kryeqytetit me alkooltestues, për të evidentuar dhe ndëshkuar ata drejtues mjetesh që drejtojnë mjetin nën ndikimin e alkoolit apo më keq akoma në gjendje të dehur.

Prej orës 20:00 të mbrëmjes së të shtunës e deri në 01:30 të mëngjesit të sotëm janë evidentuar nga kontrolli me radar 14 drejtues mjetesh që qarkullonin me shpejtësi mbi normat e lejuara, shpejtësi që varionin nga 139 km/h deri 176 km/h ✈️, tejet të rrezikshme për kushtet e rrugês dhe rrethanat e tjera.

LEXO EDHE  Shpallja "non grata" e Berishës, Kim: Ata që shprehen të habitur, s´po tregohen të sinqertë

Në kushte të tilla, policia ka vendosur 38 masa administrative për shpejtësi mbi normat e lejuara, pa sanksion plotësues dhe për mos rregullim shpejtësie në qendrat e banuara, 6 masa për manovra të rrezikshme në rrugë dhe 2 masa administrative me dyfishin e vleres maksimale si shtetas me leje drejtimi të leshuara nga shtete të tjera, të cilët pêrfitojnê nga lehtësimi që parashikon Ligji Nr.28/2019.

Kontrollet kanë vazhduar dhe po vijojnë në të gjitha rrugët e kryeqytetit duke përdorur alkool testuesit dhe si rezultat janë evidentuar deri në këto momente dhe u është pezulluar leja e drejtimit 10 drejtuesve të automjeteve të cilët drejtonin mjetin nën efektin e alkoolit, në masën që varionte nga 0.29 mg/l deri në 0.48 mg/l.

Gjithashtu janë evidentuar dhe arrestuar në kushtet e flagrancës 2 drejtues mjetesh që drejtonin mjetin🚘 në gjendje të dehur, në masën që variomte nga 0.53 mg/l deri në 0.76 mg/l.

https://www.facebook.com/policiashtetitshqiptar/videos/2851472525139100/