Helikopterët shpëtojnë dhjetëra kampistë të bllokuar në Kaliforni

Helikopterët kanë shpëtuar dhjetëra njerëz të bllokuar pasi një zjarr i egër ndezi 36,000 hektarë dhe preu një rezervuar popullor në Kaliforni.

Më shumë se 150 kampe u shpëtuan nga vendi, thonë mediat. Të paktën një duzinë u lënduan, disa me djegie serioze.

Zjarri i Përroit filloi të Premten në Pyllin Kombëtar Sierra, duke prerë rezervuarin e Pishinës Mammoth, 40 milje (60 km) në veri-lindje të Fresno.

Temperatura ka arritur 47C (117F), pjesë e një vale rekord të nxehtësisë në shtet.

LEXO EDHE  FOTO/ Makina hyn në dhomën e pritjes

Creek Fire me lëvizje të shpejtë filloi rreth orës 18:45 të Premten në pyll, një zonë e terrenit të pjerrët dhe të thyer.

Një cicërimë nga Distrikti i Mbrojtjes nga Zjarri i Qarkut Fresno pak para mesnatës me kohën lokale (0700 BST) tha se 63 njerëz ishin shpëtuar me helikopter ushtarak dhe u dërguan në Aeroportin Ndërkombëtar të Fresno Yosemite.

Aty lexohej: “Avionët po kthehen për të vazhduar operacionet e shpëtimit, e panjohur sa më shumë”.