Të dënuar me nga 15-25 vite burg, ekstradohen nga Britania dy shtetas/ Emrat

Dy persona të shpallur kërkim ndërkombëtar dhe të dënuar nga drejtësia shqiptare me nga 15-25 vjet janë ekstraduar nga Britania e Madhe në Shqipëri.

Sipas një njoftimi zyrtar, nga Interpol Tirana u krye ekstradimi nga Londra, Mbretëria e Bashkuar, drejt Shqipërisë, i shtetasve shqiptarë Hektor Mahmutaj, 45 vjeç, lindur në Fier dhe Ronaldo Kolndreu, 21 vjeç, lindur në Tiranë.

Shtetasi Hektor Mahmutaj ishte shpallur në kërkim pasi Gjykata e Rrethit Gjyqësor Fier e ka dënuar me 25 vjet burgim, për kryerjen e veprave penale “Vrasja me paramendim”, e kryer në bashkëpunim dhe “Armëmbajtja pa leje”.

Në vitin 1997, Hektor Mahmutaj, pranë rrugës automobilistike të fshatit Bejar, Mallakastër, ka vrarë me armë zjarri shtetasin G. J.

LEXO EDHE  Sa ndikim ka vaksina anti-Covid te gratë shtatëzëna? Ja ç´thonë studiuesit norvegjezë

Ndërsa, Ronaldo Kolndreu ishte shpallur në kërkim pasi Gjykata e Shkallës së Parë Tiranë e ka dënuar me 15 vjet burgim, për kryerjen e veprës penale “Vrasja me paramendim”, e mbetur në tentativë.

Në vitin 2018, në ambientet e fabrikës së këpucëve, shtetasi Ronaldo Kolndreu ka plagosur me thikë shtetasin S. B.

Si rezultat i bashkëpunimit të Interpol Tirana me Interpol Mançester, Mbretëria e Bashkuar, u bë i mundur arrestimi i tyre në Londër dhe ekstradimi drejt vendit tonë.