Me “Lamborghini Gallardo” të vjedhur në Itali, 36-vjeçri arrestohet në Kukës

Policia Kufitare e Morinës, Policia e Kukësit dhe Interpol Tirana, kanë sekuestruar një automjet luksoz të vjedhur në Itali, ndërsa arrestuan në flagrancë një 36-vjeçar nga Kosova, por banues në Zvicër.

“Në hyrje të Pikës së Kalimit Kufitar të Morinës, në kuadër të masave të shtuara për parandalimin dhe goditjen e krimeve ndërkufitare, shërbimet e Policisë Kufitare kanë kaluar për kontroll të imtësishëm në vijën e dytë, shtetasin L. R., i cili transportonte një mjet luksoz “Lamborghini Gallardo”.

Pas verifikimeve të thelluara në bashkëpunim me DVP Kukës dhe Interpol Tirana rezultoi se mjeti “Lamborghini Gallardo” ishte vjedhur në Itali më datë 20.07.2011 dhe ishte shpallur në kërkim nga Interpol Roma.

LEXO EDHE  Helmimi i 500 qytetarëve në Krujë, Manastirliu: Po presim analizat, janë disa pista hetimi

Në përfundim të veprimeve hetimore, specialistët e Seksionit për Hetimin e Trafiqeve të Paligjshme dhe Narkotikëve në DVP Kukës bënë arrestimin e shtetasit L. R., 36 vjeç, banues në Zvicër, për veprën penale “Trafikimi i mjeteve motorike”, thuhet në njoftimin e policisë.

Materialet i kaluan për veprime të mëtejshme, Prokurorisë Pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Kukës.