Situata e pandemisë, Vasili: Jemi zhytur në qorrsokak, s’ka dritë në fund të tunelit

“Pandemia kërkon profesionalizëm dhe jo patetizëm propogandistik”, shprehet Petrit Vasili, nënkryetar i LSI, në një postim në rrjetet sociale, ndërsa thekson se praktikisht jemi të izoluar nga Bota.

Vasili thekson se situata është zhytur në një qorrsokak ku asnjë rreze drite nuk duket në fund të tunelit.

“Aktrimet qeveritare gjysëm të përlotura hipokrite nuk kanë hiç të bëjnë me marrjen e masave por vetëm tentojnë ti bëjnë makiazh dështimit në menaxhimin e pandemisë.

Të izoluar anë kënd për shkak të një pandemie të administruar në mënyrën më të keqe të mundshme Shqipëria dhe shqiptarët janë sot në udhëkryqin më të të rrezikshëm shëndetësor, ekonomik dhe social si kurrë ndonjë herë.

U provua që patetizmi propagandistik prodhoi një dizastër të vërtetë.

Profesionalizmi, ai i vërteti, është shpëtimi i vetëm të tjerat janë fjalë të bukura që çojnë drejt greminës”, tha Vasili.

Postimi nga Petrit Vasili

Pandemia kerkon profesionalizem dhe jo patetizem propagandistik!

Jemi praktikisht dhe realisht te izoluar nga bota.

Ky eshte fakti me trondites dhe perjetimi me shokues per cdo njeri ne Shqiperi.

Situata eshte zhytur ne nje qorrsokak te plote ku asnje rreze drite nuk shihet ne fund te tunelit.

Patetizem propagandistik pa fund eshte derdhur per pandemine.

Mjerisht perçues te ketij patetizmi jane bere edhe profesionistet, disa nga padija dhe disa nga akaparimi qeveritar.

Rezultatet qe perkeqesohen flasin vete.

Çdo sugjerim profesional ekstraqeveritar mbytet e mbytet vetem me patetizem propgandistik dhe esklamacione qaramane antiprofesionale.

Ne krye te kryqezates se patetizmit propagandistik kunder profesionalizmit u vu ne vetë te pare kryeministri.

LEXO EDHE  Meta kthen në Kuvend ligjin “Për zhvillimin rajonal dhe kohezionin”: S'mund të bëhet kurrsesi pjesë e legjislacionit!

Rezultatet jane nje deshmi qe s’ka nevoje per koment.

Teresia e masave te marra kishin ne themel nje patetizem qeveritar antishkence:
as testime,as perdorim maskash bile anatemimi i tyre,as sherbim paresor ne balle te situates,as respiratore, as kurbe, qe analizon pandemine dhe kufizime levizjeje te çmendura, pa kuptim qe perhapnin pandemine dhe jo e kufizonin ate.

Shqiperia teresisht pa drejtim per perballimin e pandemise.

Aktrimet qeveritare gjysem te perlotura hipokrite nuk kane hic te bejne me marrjen e masave por vetem tentojne ti bejne makiazh deshtimit ne menaxhimin e pandemise.

Te izoluar ane kend per shkak te nje pandemie te administruar ne menyren me te keqe te mundshme Shqiperia dhe shqiptaret jane sot ne udhekryqin me te te rrezikshem shendetesor, ekonomik dhe social si kurre ndonje here.

U provua qe patetizmi propagandistik prodhoi nje dizaster te vertete.

Profesionalizmi, ai i verteti, eshte shpetimi i vetem te tjerat jane fjale te bukura qe cojne drejt gremines.

Profesioniste, qe qepin gojen perpara turpeve te qeverise qe dhunon vete ajo cdo rregull te pandemise, nuk i duhen kujt.

Profesioniste, qe grijne moralizime ne vend qe gishtin mbi plagen e ç’organizimit qeveritar kryejne te kunderten e misionit te tyre.

Profesioniste serioze fjalepak e puneshume, qe nuk falin kerkend ne raport me ate, qe shkenca imponon, keta po i duhen kesaj situate te veshtire dhe te komplikuar.

Koha nuk pret vendi po zhytet ne mjerim thuajse pa kthim, pandemise i duhet dhend pergjigje tani.