2 turqit dhunojnë policët në Rinas, nuk i lejuan të futeshin në Shqipëri

Policia Kufitare në Rinas, ka arrestuar 2 turq, të cilët dhunuan dy punonjësit e policisë në Rinas. Atyre nuk iu lejua hyrja në vendin tonë dhe kanë tentuar të futën në territorin tonë duke dhunuar policët.

“Këta shtetas kanë kundërshtuar me dhunë kontrolloret e Policisë Kufitare gjatë intervistimit, pasi nuk plotësonin kriteret për të hyrë në Shqipëri dhe më pas kanë tentuar të vijonin lëvizjen me dhunë”, – thotë policia.

Njoftimi i plotë i Policisë:

Policia Kufitare arreston 2 shtetas të huaj, për kundërshtim me dhunë të punonjësve të Policisë.

Më datë 06.07.2020, në PKK Rinas, nga shërbimet e Policisë Kufitare u arrestuan në flagrancë dy shtetas të huaj, H. Z., 35 vjeç dhe A. Ç., 29 vjeç, të dy lindur dhe banues në Turqi.

LEXO EDHE  Të dënuar për vjedhje me dhunë, OFL i dërgon formularët 3 shtetasve

Këta shtetas kanë kundërshtuar me dhunë kontrolloret e Policisë Kufitare gjatë intervistimit, pasi nuk plotësonin kriteret për të hyrë në Shqipëri dhe më pas kanë tentuar të vijonin lëvizjen me dhunë.

Arrestimi i tyre u bë për veprat penale ”Kundërshtimi i punonjësit të policisë së rendit publik” dhe ”Goditje për shkak të detyrës”.

Materialet i kaluan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Tiranë, për veprime të metejshme.