VIDEO/ Basha: Një pjesë e bazës ushtarake në Sarandë po u jepet oligarkëve, Meta të investigojë

Kryetari i PD-së, Lulzim Basha, denoncoi nga Divjaka një skandal, sipas të cilit një pjesë e territorit të bazës ushtarake në Sarandë, po bëhet gati nga qeveria që t’u jepet oligarkëve.

Basha u shpreh se fakti që po bëhet në sekret të plotë cënon sigurinë kombëtare, ndaj i bëri thirrje Presidentit Ilir Meta që të investigojë.

“Në sekret të plotë, është marrë një pjesë e territorit e bazës ushtarake navale të marinës së flotës luftarake detare në Sarandë dhe është bërë gati t’u jepet klientëve të qeverisë. Mbetet të verifikohet se kujt do i jepet, por emrat e përmendur janë të dyshuarit e zakonshëm, pjesë e 5 apo 6 oligarkëve që marrin çdo gjë në këtë vend.

Shpresoj që të jetë një lajm i rremë, në radhë të parë sepse largimi i territoreve nga forcat e armatosura, nuk mund të bëhet në mënyrë sekrete, por transparente se cenon sigurinë kombëtare.

LEXO EDHE  Shpërthimi në Pogradec, i zoti i shtëpisë po bënte kafen/ Me urgjencë në Tiranë

U bëj apel të gjitha institucioneve të sigurisë kombëtare, nga ato ekzekutive deri te komandanti i përgjithshëm i forcave të armatosura të investigojnë nëse është e vërtetë që në ditët e tyre të fundit po falin bazat detare oligarkëve për zhvillime klienteliste pa garë.

Ne nuk jemi kundër zhvillimit, zhvillimi ekonomik që sjell mirëqenie është objektivi i qeverisjes sonë, por kjo nuk mund të jetë fitimprurëse deri nuk bëhet transparente”, tha Basha.

LIVE – Në Divjakë për të takuar e biseduar me bizneset dhe operatorët turistikë që po përjetojnë krizë të thellë këtë sezon

#LIVE – Në Divjakë për të takuar e biseduar me bizneset dhe operatorët turistikë që po përjetojnë krizë të thellë këtë sezon

Gepostet von Lulzim Basha am Donnerstag, 2. Juli 2020