Marrëveshja zgjedhore/ Manjani: U entuatiazmuan vetëm ambasadorët, partitë hoqën qafe “këtë budallëk”

Ylli Manjani, ish-ministër i Drejtësisë ka reaguar lidhur me arritjen e marrëveshjes nga Këshilli Politik për reformën zgjedhore.

Manjani shkruan se reforma zgjedhore entuziazmoi vetëm ambasadorët, ata u vetlavdëruan sa u kënaqën fare.

“Partitë që morën pjesë thanë thjesht “shyqyr që e hoqëm qafe këtë budallëk”. Grupet e interesuara për një reformë të sistemit përfaqësues thjesht konfirmuan pakënaqësinë.

Populli as që e ka haberin se ç’farë përmban reforma. Përjashtim bën Rudina e cila u fut në valle në emër të një partie që e kishte përzënë, foli si grup interesi pa e ditur cili ishte interesi, u kënaq me vetkënaqësinë e ambasadorëve dhe, megjithse ishte brënda nuk mori vesh asgjë se ç’u tha”, shkruan Manjani.

Postimi nga Ylli Manjani

Reforma zgjedhore entuziazmoi vetëm ambasadorët. Ata u vetlavdëruan sa u kënaqën fare.

Partitë që morën pjesë thanë thjesht “shyqyr që e hoqëm qafe kët budallëk”.

Grupet e interesuara për një reformë të sistemit përfaqësues thjesht konfirmuan pakënaqësinë.

Populli as që e ka haberin se ç’farë përmban reforma.

Përjashtim bën Rudina e cila u fut në valle në emër të një partie që e kishte përzënë, foli si grup interesi pa e ditur cili ishte interesi, u kënaq me vetkënaqësinë e ambasadorëve dhe, megjithse ishte brënda nuk mori vesh asgjë se ç’u tha.

LEXO EDHE  Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit tjetër padi në SPAK ndaj Ramës, Veliajt dhe Lleshajt

Praktikisht:
-Ende nuk kemi një projekt ligj të shkruar. Janë vetëm disa rrjeshta në gjuhën angleze.
– reforma zgjedhore nuk mjafton, duhen zgjedhje që të kuptojmë se ç’është bërë.

Zgjedhje të vështira na presin!

Sa më takon, që në fillim kam thënë që kjo reformë është “m’ka çu nana me la gojën”.

Por angazhimi politik, veçanërisht i opozitës duhet vlerësuar.

Tani partitë të merren me punët e tyre, sepse fushata ka filluar…

P.S. Grupet e interesit që donin ndryshim sistemi (edhe unë e doja) të paktën për sy e faqe le të fajsojnë të gjithë krahët jo vetëm opozitën. Për .ë tepër që kjo e fundit nuk është pjesë e vendimmarrjes parlamentare.
Sa më takon, mendoj se ndryshimi i sistemit kërkon si parakusht një parlament pluralist në këmbë.