VIDEO/ I gjendet arsenal armësh në banesë dhe drogë, arrestohet 36-vjeçari shqiptar

Një 36 vjeçar shqiptar u arrestua nga policia italiane, pas një kontrolli të ushtruar në makinën e tij. 36-vjeçari ka shfaqur shenja nervozizmi sapo u ndalua nga policia, të cilës i janë shtuar dyshimet për të ushtruar një kontroll të imtësishëm në automjet.

Pas një ekzaminimi, rreth dy kilogramë lëndë narkotike u gjetën të fshehura mes mallrave të tjerë.

Më pas, policia kreu një kontroll në shtëpi dhe në garazh, ku u gjetën edhe 17 kilogramë shtesë marijuanë dhe rreth 300 gr kokainë, si dhe një laborator për paketimin dhe përzierjen e substancave narkotike që shiteshin në tregun e Pizanit.

Garazhi u mbrojt nga një sistem modern i vëzhgimit me video, me siguri për të verifikuar që të mos hynte askush brenda pronës të mbajtur në gjendje të mirë.

LEXO EDHE  Hoti sot vizitë zyrtare në Tiranë, ja çfarë pritet

Më në fund, kërkimi i shtëpisë bëri të mundur gjetjen e një arsenali armësh, të mbajtur në mënyrë të paligjshme: dy karabina, tre thika me mbi 15 centimetra, një pistoletë airsoft, pa kapak të kuq dhe një armë automatike të markës “Thompson Submachine” kalibër armë 45, nga Lufta e Dytë Botërore, dhe i modifikuar për ta bërë atë më të menaxhueshëm.

36 vjeçari u arrestua për trafik droge dhe mbajtje të armëve dhe u dërgua në burgun “Don Bosco” në Pizë.