Pas vendimit të Kushtetuese, Kurti dhe VV nisin protestat më 5 qershor

Në një njoftim në rrjetet sociale, Albin Kurti dhe VV, thuhet se pas vendimit të Kushtetutes, e cila i jep të drejtë Presidentit për dhënien e mandatit partisë së dytë, iu ftojmë për protestë gjithëpopullore në ditën e premte, më 05 qershor, në ora 12:00, përballë Kuvendit të Kosovës.

Aktgjykimi i Kushtetueses e ka rrëzuar çdo pretendim të Lëvizjes Vetëvendosje (LVV), që kërkonte zgjedhje të reja pas votimit të mocionit për rrëzimin e qeverisë me 2/3 e votave të deputetëve të Kuvendit të Kosovës. Në vendimin e arsyetuar të Kushtetueses shpjegohet se dekreti i kontestuar i presidentit është në përputhshmëri me kushtetutën dhe se votimi i suksesshëm i një mocioni mosbesimi të Kuvendit ndaj qeverisë nuk çon në shpërndarjen e detyrueshme të Kuvendit, por si në këtë rast, mundëson formimin e një qeverie të re.

Pas vendimit, kryeministri në detyrë, Albin Kurti, do të duhet të largohet dhe vendin e tij pritet ta marrë Avdullah Hoti, i cili paraprakisht ia ka dëshmuar Presidentit se i ka votat e mjaftueshne për ta formuar qeverinë e re.

Pasi Albin Kurti i shkruante “zgjedhje” në çdo kthim letre presidentit që ia kërkonte emrin e propozimit për mandatar të ri, ky i fundit më 30 prill vendosi që ta mandatojë të nominuarin e LDK-së, Avdullah Hotin për kryeministër.

LEXO EDHE  Moti sot, ja surprizat që ju presin

Në po të njëjtën ditë, LVV u ankua në Kushtetuese dhe arriti ta parandalojë formimin e shpejtë të Qeverisë Hoti, pasi gjykata vendosi që ta marrë masën e përkohshme për ta pezulluar dekretin e presidentit.

Ky pezullim është anuluar me publikimin e aktgjykimin mbrëmë, që mundëson formimin e qeverisë së re me LDK-në, AAK-në, Nismën, Listën Serbe dhe minoritetet tjera, dhe çon për herë të parë në opozitë së bashku LVV-në e PDK-në.

Pas publikimit të këtij aktgjykimi, erdhën reagime të forta nga LVV, që edhe ashtu kishin paralajmëruar se nuk do ta respektonin një vendim që s’është në favor të tyre. Për këtë, ata paraprakisht dje gjatë ditës i mblodhën rreth 5 mijë veta në sheshet e kryeqytetit për një test-protestë, organizim të cilin e quajtën “performancë”.

Nënkryetarja e kësaj partie dhe ministrja në detyrë e Drejtësisë, Albulena Haxhiu, ka paralajmëruar eskalim të situatës, derisa nuk përjashtohet as rezistenca fizike e Lëvizjes së Kurtit për t’i lëshuar zyret e qeverisë. Këtë opsion ata nuk e kanë mohuar asnjëherë kur po pritej vendimi i Gjykatës Kushtetuese.