VIDEO/ U sekuestruan 4 ton drogë, kush janë 4 shqiptarët e arrestuar në Itali. (Emrat)

Policia italiane arrestoi 9 persona, 4 prej të cilëve shqiptarë, në kuadrin e një operacioni të koduar “San Silvestro”, kundër një grupi kriminal italo-shqiptar që merrej me trafikun e lëndëve narkotike.

Mediat raportojnë se shqiptarët e arrestuar janë Geraldo Ismailaj, 42 vjeç; Alban Limaj, 32 vjeç; Erfan Bajrusi, 24 vjeç dhe Alvaro Aliaj, 28 vjeç.

Sipas mediave italiane për 5 nga të arrestuarit është dhënë masa e sigurisë arrest me burg, ndërsa për 4 të tjerë arrest shtëpie.

LEXO EDHE  KRIIK Albania: Pas Reformës Zgjedhore, koha për vëmendje ndaj gjendjes institucionale në vend

Policia sekuestroi sasi të mëdha droge si 3750 kilogramë marijuanë, 50 kilogramë hashash, 1 kilogram kokainë dhe 1 kilogram heroinë.

Nga raportimet mësohet se grupi e siguronte drogën në Shqipëri dhe më pas transportohej drejt Italisë, ku edhe fillonte shpërndarja nga anëtarët e grupit kriminal.